Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca w pigułce

Sporo dzieci traktuje dentystę niemal jak postać z horroru, dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście do młodszych pacjentów. Dentysta dziecięcy powinien być wyrozumiały, cierpliwy i życzliwie usposobiony. Lekarze z zespołu Carident dokładają wszelkich starań, aby leczenie zębów u dzieci przebiegało w sposób bezstresowy i nie pogłębiało lęku przed wizytami u stomatologa w przyszłości. Zdrowy uśmiech malucha to sprawa priorytetowa, a odpowiednia troska o uzębienie od najmłodszych lat pozwala zminimalizować ryzyko ewentualnych schorzeń w dorosłym wieku. Stomatologia dziecięca jest przeznaczona dla pacjentów do momentu uzyskania przez nich pełnoletniości. To nie tylko leczenie i profilaktyka, ale także wczesne diagnozowanie wad zgryzu i pomoc w eliminowaniu skutków różnych urazów.

Jakie zabiegi?

Stomatologia dziecięca - Carident Milanówek

Stomatolog dla dzieci zajmuje się leczeniem zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. Jeden z elementów leczenia zachowawczego stanowią kolorowe wypełnienia zębów, dzięki którym uzupełnia się ubytki. Są specjalnie dostosowane do potrzeb zębów mlecznych, gdyż zawierają fluor wzmacniający strukturę zębową i zapobiegający próchnicy. Dziecko może samo wybrać kolor plomby, co pomaga zmniejszyć negatywne odczucia względem samego zabiegu. Po założeniu kolorowego wypełnienia maluch może od razu swobodnie jeść i pić.

Ekstrakcje zębów mlecznych są wskazane w przypadku, gdy nie ma możliwości odratowania chorych zębów, a przedostające się z nich bakterie do jamy ustnej mogą stanowić zagrożenie nawet dla całego organizmu.

Stomatolog dziecięcy z zespołu Carident może zaoferować także lakierowanie zębów fluorem (co zwiększa ich odporność na próchnicę) lub lakowanie. Lakowanie polega na bezbolesnym wypełnieniu bruzd zęba specjalnym preparatem – lakiem. 

Dysponujemy bezpiecznym znieczuleniem, które w połączeniu z delikatnością naszych stomatologów dla dzieci całkowicie niweluje ból.

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Wizyta u dentysty często jest stresującym przeżyciem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Nasi lekarze mają bardzo życzliwe podejście do małych pacjentów, jednak Państwa współpraca jest nieoceniona. Warto postarać się o jak najlepsze przygotowanie dziecka do wizyty, co pozwoli zredukować stres.

Dobrym rozwiązaniem jest wizyta adaptacyjna, podczas której dziecko ma możliwość zapoznania się i oswojenia z nowym doświadczeniem, bez konieczności poddawania się jakiemukolwiek zabiegowi. Niedopuszczalne jest straszenie dziecka dentystą. Należy odwracać jego uwagę od negatywnych skojarzeń z wizytą w gabinecie i mówić mu przede wszystkim o plusach takiego przedsięwzięcia. W miarę możliwości warto zadbać o to, aby dziecko było w jak najlepszym humorze przed odwiedzinami u stomatologa, a w ich trakcie dodawać mu otuchy. Dentysta dla dzieci udzieli wszelkich informacji i zaleceń, których sumienne przestrzeganie pozwoli uniknąć kłopotów w przyszłości.

Jak dbać o uzębienie dziecka?

Uświadamianie dziecka w kwestii higieny jamy ustnej skutkuje zminimalizowaniem przykrych konsekwencji w życiu dorosłym. Należy przypominać maluchowi o systematycznym i dokładnym szczotkowaniu zębów. Warto zadbać o odpowiednie preparaty z fluorem, które należycie zadbają o higienę jamy ustnej dziecka. Szczoteczka do zębów powinna być zmieniana co 1 miesiąc, podobnie jak odbywanie wizyt kontrolnych. Niezwykle istotna jest zdrowa dieta ograniczająca spożycie cukru i zawierająca warzywa, owoce oraz odpowiednią ilość płynów. 

< Wróć do strony głównej