Protetyka to dział stomatologii, dzięki któremu możliwe jest odtworzenie stanu uzębienia po utracie lub zniszczeniu zębów naturalnych. W tym celu wykorzystuje się uzupełnienia protetyczne stałe, ruchome lub kombinowane. Protetyka stomatologiczna pomaga poprawić jakość życia i odzyskać pewność siebie wszystkim tym, którzy narzekają na nieestetyczne braki w uzębieniu.
Lekarz protetyk z zespołu Carident pomoże w dobraniu optymalnej metody protetycznej oraz odpowiednio przygotuje do niej pacjenta. Gwarantujemy, że wykorzystujemy uzupełnienia protetyczne z materiałów najlepszej jakości i pracujemy z zachowaniem najwyższej precyzji. Przed przystąpieniem do leczenia protetycznego konieczne jest wyleczenie próchnicy, stanu zapalnego i dbanie o higienę jamy ustnej.
Korony wykorzystuje się do odbudowy mocno zniszczonych zębów przez uraz lub próchnicę. Jest to uzupełnienie stałe. Warunkiem niezbędnym do założenia korony jest istnienie części zęba lub korzenia, do którego mocuje się sztyft, a potem koronę. Korony mogą być porcelanowe, ale także wykonane ze stopów metali lub materiału kompozytowego. Ich założenie jest bezbolesne.
Mosty to rozwiązanie, które stosuje się w przypadku braku jednego bądź nawet 3 zębów, pod warunkiem, że występują naturalne zęby stanowiące podpory. Muszą one być dostatecznie zdrowe i mocne, aby most został na nich odpowiednio zacementowany. Most protetyczny zbudowany jest z dwóch filarów oraz przęsła i umieszcza się go na stałe w sposób bezbolesny. Mosty mogą być porcelanowe, ale często stanowią także mieszankę różnych materiałów.
Protezy pozwalają na uzupełnienie utraconych zębów, dzięki czemu powraca sprawność żucia i polepsza się wygląd zewnętrzny. Protezy zębowe dzieli się głównie na ruchome (z możliwością wyjęcia z jamy ustnej) i stałe.
Protezy szkieletowe to idealne rozwiązanie dla osób, które mają rozległe braki w uzębieniu. Zbudowane są z płyty metalowej pokrywającej część podniebienia, która dopasowana jest do kształtu podłoża jamy ustnej i osadzonych zębów. Całość utrzymywana jest przez klamry, które częściowo opierają się o zęby i podniebienie.
Protezy szkieletowe bezklamrowe to wariant, który zapewnia doskonały efekt kosmetyczny. Są niewidoczne i bardzo wygodne w użyciu, gdyż metalowe klamry zastępuje się zatrzaskami, teleskopami lub zasuwami. W przypadku zastosowania protez bezklamrowych konieczne jest założenie koron porcelanowych na zębach, w których będą ukryte zatrzaski.
Pacjenci, którzy stracili ząb lub kilka zębów mogą zdecydować się na leczenie protetyczne. Współczesna stomatologia oferuje pełen wachlarz możliwości. Wśród nich znajdują się protezy wykonane z tworzywa acetalu. Wykonane z niego protezy zębowe są bardzo estetyczne oraz komfortowe w użytkowaniu. Wielką zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych protez, proteza z acetalu nie posiada metalowych klamer, które zapewniają stabilizację uzupełnienia protetycznego – są one wykonane z acetalu w kolorze własnych zębów pacjenta.
Stanowią doskonały sposób na szybkie i bezbolesne uzupełnienie brakujących zębów, gdyż naturalnie komponują się z uzębieniem pacjenta. Najczęściej są stosowane po usunięciu jednego bądź kilku zębów naraz. W gabinetach Stomatologii Carident oferujemy protezy natychmiastowe z trwałych i solidnych materiałów. Doskonale zabezpieczają ranę poekstrakcyjną, umożliwiają nieskrępowane mówienie i jedzenie. Dzięki nim pacjent nie musi martwić się o codzienne funkcjonowanie oraz względy estetyczne.
To nowoczesna technologia, dzięki której zwiększa się komfort pacjenta. Takie protezy mocuje się za pomocą specjalnych zaczepów na uprzednio umieszczonych implantach. Lekarz wszczepia co najmniej dwa implanty w żuchwie i cztery w szczęce, a przy pomocy odpowiednich łączników zakłada protezę. Zapewnia to stabilność bez obaw o wypadnięcie protezy w trakcie mówienia lub spożywania posiłków. Pacjent może wyjmować i czyścić protezę samodzielnie, a przede wszystkim cieszyć się możliwością swobodnego uśmiechu.
W przypadku zębów zbyt chorych i nie rokujących wyleczeniem proponujemy zastąpienie ich implantami. Są to „sztuczne korzenie”, najczęściej wykonane z tytanu, które wyglądają na tyle naturalnie, że nie różnią się od pozostałych zębów. Zabieg założenia implantów zębowych składa się z trzech etapów: wszczepienia, wkręcenia śruby gojącej i zamocowania sztucznego zęba. Wszystko odbywa się bezboleśnie, a po zabiegu pacjent otrzymuje niezbędne informacje odnośnie dalszego postępowania. Implanty zębów można wszczepić niemal u każdego – głównym czynnikiem decydującym jest stan kości w okolicy braków zębowych.