Ortodoncja to dziedzina stomatologii, dzięki której możliwe jest leczenie i korekcja wad zgryzu. Powszechnie mawia się, że jest to „prostowanie zębów”, które pozwala poprawić estetykę uśmiechu, a także komfort jedzenia i wymowy. Leczenie ortodontyczne można zastosować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Warunkiem jest obecność zdrowych zębów i tkanek przyzębia. Nie każda nieprawidłowość w ułożeniu zębów wymaga interwencji ortodonty, jednak warto skonsultować stan uzębienia, gdyż ewentualne anomalie mogą z wiekiem doprowadzić do przeciążenia zębów, a nawet ich wcześniejszej utraty. Ponadto proste i zdrowe zęby zdecydowanie pomagają podnieść jakość życia i pozbyć się kompleksów.
W gabinetach Stomatologii Carident oferujemy kompleksową korekcję wad zgryzu. Nasi lekarze posiadają spore doświadczenie i pracują z wykorzystaniem nowoczesnych metod. W skutecznym leczeniu wady zgryzu stosujemy dwie grupy aparatów ortodontycznych: stałe i ruchome.
Aparaty ruchome tworzone są głównie dla dzieci w okresie wymiany uzębienia i projektowane indywidualnie. Pozwala to na poszerzenie łuku zębowego, co zapobiega przyszłemu usuwaniu zębów stałych z powodu ich stłoczenia. Aparat ruchomy zakłada się na zęby stałe na kilkanaście godzin przeważnie nocą lub między posiłkami, jednak szczegółowych informacji odnośnie postępowania udziela lekarz.
Aparaty ruchome mogą być bardzo różnorodne pod względem konstrukcji, jednak zwykle składają się z akrylowej płyty i drutów (czasami zawierają śruby lub sprężyny). Podczas pierwszej wizyty ortodonta wykonuje pomiar oraz wycisk uzębienia w specjalnej masie plastycznej, a także zaleca wykonanie badania RTG. Cały proces przebiega bezboleśnie. Pobrane odciski zębów służą do stworzenia gipsowych modeli, które po wykonaniu niezbędnych obliczeń i symulacji pomagają w zaplanowaniu leczenia wady zgryzu.
Aparat ortodontyczny ruchomy nie oferuje aż tak dużych możliwości jak aparat stały. W przypadku tego pierwszego możliwa jest jedynie niewielka korekta wady zgryzu, natomiast aparat na zęby stały pozwala na obracanie i przesuwanie uzębienia w celu jego naprostowania. Założenie takiego aparatu polega na przyklejeniu do zębów specjalnych zamków, które przymocowuje się odpowiednimi gumkami do metalowego łuku. Pierwsze efekty leczenia mogą pojawić się już po 3 miesiącach, jednak korekta wady zgryzu to proces powolny i uzależniony od organizmu danego pacjenta. Warto uzbroić się w cierpliwość, aby w przyszłości cieszyć się prostymi i pięknymi zębami!
Nie należy zapominać o odpowiedniej higienie jamy ustnej, zwłaszcza w przypadku aparatu ortodontycznego stałego. Pozwoli to zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł. Należy starannie szczotkować zęby nawet po skromnym posiłku, gdyż resztki jedzenia wciśnięte pomiędzy elementy aparatu przyspieszają negatywne procesy. Warto również zaopatrzyć się w specjalny płyn stomatologiczny i nić dentystyczną. W celu precyzyjnego wyczyszczenia trudno dostępnych miejsc można zastosować irygator z roztworem do płukania jamy ustnej.
Aparaty ruchome najlepiej czyścić specjalną szczotką do protez zębowych z użyciem mydła, a raz w miesiącu namaczać je około godzinę w roztworze do czyszczenia protez.