Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna – co to jest i dla kogo?

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny, która leczy operacyjnie zęby i jamę ustną wraz z przyległymi okolicami. Pomaga osobom, które borykają się z poważniejszymi problemami z uzębieniem. Nie należy to do błahostek, dlatego warto wybrać chirurga stomatologa ze sporym doświadczeniem. W naszych gabinetach Carident gwarantujemy profesjonalizm i najwyższą troskę o bezpieczeństwo pacjentów. Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonujemy bezboleśnie i delikatnie z zastosowaniem znieczulenia. 

Jakie zabiegi chirurgiczne?

Chirurgia stomatologiczna - usunięcie, wyrwanie, ekstrakcja zęba, ósemki, korzenia zęba - Carident Grodzisk Mazowiecki

Chirurgia stomatologiczna oferuje szereg różnego rodzaju zabiegów. Należą do nich przede wszystkim: ekstrakcja zęba mlecznego lub stałego (np. ósemki), usunięcie korzenia zęba, a także zabiegi mikrochirurgiczne lub rekonstrukcyjne.

Usunięcie zęba

Współczesna stomatologia stara się przede wszystkim ratować zdrowie naturalnych zębów, jednak czasami konieczne jest ich usunięcie. Zabieg ów przeprowadza się zwykle w znieczuleniu miejscowym, a więc cała procedura przebiega bezboleśnie – odczuwalne są jedynie ucisk i rozpieranie w operowanym miejscu. Najpierw dentysta zrywa więzadło okrężne otaczające ząb, następnie nakłada kleszcze i poddaje ząb rozchwianiu. Po wyjęciu zęba lekarz dokładnie oczyszcza zębodół i zaopatruje ranę jałowym gazikiem (należy go zagryzać około 20 minut, aby zatamować krwawienie). Czasami konieczne jest zszycie rany.

Usunięcie ósemki

Chirurgiczna ekstrakcja ósemki jest wykonywana w przypadku zatrzymania zębów mądrości. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym (rzadko ogólnym) i polega ona na nacięciu błony śluzowej dziąsła na wysokości usuwanego zęba. Później chirurg stomatolog oddziela od kości płat śluzówki wraz z okostną, a następnie usuwa specjalnymi wiertłami warstwę kości otaczającą ząb. Teraz pozostaje tylko wydobycie zęba oraz zaopatrzenie lub zaszycie rany poekstrakcyjnej.

Po wyrwaniu zęba pacjent powinien sumiennie przestrzegać zaleceń lekarza, aby ograniczyć wystąpienie powikłań. Zwykle nie należy nic jeść ani pić przez dwie godziny po zabiegu, a później spożywać jedynie miękkie i chłodne pokarmy. Trzeba także pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej i zaniechać palenia papierosów na minimum dobę. W przypadku pojawienia się bólu po ustąpieniu znieczulenia pomocne będą środki przeciwbólowe, które można zakupić w aptece bez recepty.

Usunięcie korzenia zęba

Niekiedy jedyną pozostałością po uszkodzonym zębie jest jego korzeń. Po pierwsze nie wygląda to estetycznie, ale przede wszystkim może być niebezpieczne. Ząb pozostający bez korony nie spełnia swoich należytych funkcji i wręcz przeszkadza. Ma większą tendencję do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych, gdyż korzeń nie posiada wystarczającej warstwy ochronnej, a to może przyczynić się do powstania próchnicy, torbieli lub ropni. 

W trakcie operacji chirurg stomatolog precyzyjnie oddziela korzeń od sąsiadujących tkanek i wyjmuje go z zębodołu, uważając by nie pozostawić nawet najmniejszego odłamka. Takie niedopatrzenie mogłoby grozić rozwojem stanu zapalnego okostnej. Doświadczenie lekarzy z zespołu Carident pozwala zredukować ryzyko do minimum. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie musi obawiać się o ból. W trakcie gojenia może stosować leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne, a ewentualne dolegliwości łagodzić zimnymi okładami.

Usunięcie torbieli nad zębem

Czasami w wyniku długo trwającego stanu zapalnego przy wierzchołku zęba powstaje torbiel. Bakterie zawarte w torbieli mogą powodować stan ropny zagrażający nawet ogólnemu zdrowiu. W naszych gabinetach Carident w takim przypadku wykonujemy zdjęcie RTG, a następnie po podaniu znieczulenia miejscowego nacinamy dziąsło i usuwamy dokładnie całą torbiel z końcówką korzenia, do którego była przyrośnięta. Później chirurg stomatolog zakłada jeden lub więcej szwów na ranę. Pacjent musi przyjmować antybiotyk, leki przeciwbólowe i stosować zimne okłady. 

< Wróć do strony głównej